Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXRT100KP78AE3
Microsemi Corporation MXRT100KP78AE3
Part Number
MXRT100KP78AE3
Description
TVS DIODE 78VWM 153VC CASE5A
Microsemi Corporation
In Stock 382 pcs
Product Parameter
Part NumberMXRT100KP78AE3
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)78V
Voltage - Breakdown (Min)86.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp153V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse100000W (100kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AR, Axial
Supplier Device PackageCase 5A (DO-204AR)