Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXRT100KP220AE3
Microsemi Corporation MXRT100KP220AE3
Part Number
MXRT100KP220AE3
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 220VWM 434VC CASE5A
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
In Stock 392 pcs
    33.21010/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXRT100KP220AE3
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)220V
Voltage - Breakdown (Min)245V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp434V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse100000W (100kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AR, Axial
Supplier Device PackageCase 5A (DO-204AR)