Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXPLAD6.5KP33A
Microsemi Corporation MXPLAD6.5KP33A
Part Number
MXPLAD6.5KP33A
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC PLAD
Microsemi Corporation
    9.69805/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXPLAD6.5KP33A
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)123A
Power - Peak Pulse6500W (6.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)