Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXPLAD6.5KP16AE3
Microsemi Corporation MXPLAD6.5KP16AE3
Part Number
MXPLAD6.5KP16AE3
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC PLAD
Microsemi Corporation
    9.52425/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXPLAD6.5KP16AE3
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)16V
Voltage - Breakdown (Min)17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp26V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)250A
Power - Peak Pulse6500W (6.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)