Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXPLAD6.5KP13AE3
Microsemi Corporation MXPLAD6.5KP13AE3
Part Number
MXPLAD6.5KP13AE3
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC PLAD
Microsemi Corporation
    9.52425/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXPLAD6.5KP13AE3
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)13V
Voltage - Breakdown (Min)14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)302A
Power - Peak Pulse6500W (6.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)