Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXPLAD36KP40CA
Microsemi Corporation MXPLAD36KP40CA
Part Number
MXPLAD36KP40CA
Description
TVS DIODE 64.5VC 559A PLAD
Microsemi Corporation
In Stock 323 pcs
    39.79800/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXPLAD36KP40CA
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)559A
Power - Peak Pulse36000W (36kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)