Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXPLAD36KP33CA
Microsemi Corporation MXPLAD36KP33CA
Part Number
MXPLAD36KP33CA
Description
TVS DIODE 53.3VC 676A PLAD
Microsemi Corporation
In Stock 329 pcs
    39.79800/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXPLAD36KP33CA
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)676A
Power - Peak Pulse36000W (36kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)