Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXPLAD30KP60AE3
Microsemi Corporation MXPLAD30KP60AE3
Part Number
MXPLAD30KP60AE3
Description
TVS DIODE 60VWM 96.8VC PLAD
Microsemi Corporation
In Stock 315 pcs
    42.90910/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXPLAD30KP60AE3
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)60V
Voltage - Breakdown (Min)66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)312A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)