Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXPLAD30KP33CA
Microsemi Corporation MXPLAD30KP33CA
Part Number
MXPLAD30KP33CA
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC PLAD
Microsemi Corporation
In Stock 274 pcs
    48.76000/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXPLAD30KP33CA
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)564A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)