Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXPLAD18KP8.0A
Microsemi Corporation MXPLAD18KP8.0A
Part Number
MXPLAD18KP8.0A
Description
TVS DIODE 13.6VC 1324A PLAD
Microsemi Corporation
In Stock 477 pcs
    26.56225/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXPLAD18KP8.0A
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8V
Voltage - Breakdown (Min)8.89V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp13.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1324A (1.324kA)
Power - Peak Pulse18000W (18kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)