Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXPLAD18KP45CA
Microsemi Corporation MXPLAD18KP45CA
Part Number
MXPLAD18KP45CA
Description
TVS DIODE 72.7VC 248A PLAD
Microsemi Corporation
In Stock 429 pcs
    30.68100/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXPLAD18KP45CA
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)248A
Power - Peak Pulse18000W (18kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)