Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXPLAD18KP26A
Microsemi Corporation MXPLAD18KP26A
Part Number
MXPLAD18KP26A
Description
TVS DIODE 42.1VC 428A PLAD
Microsemi Corporation
In Stock 504 pcs
    26.56225/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXPLAD18KP26A
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)428A
Power - Peak Pulse18000W (18kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)