Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXPLAD18KP15A
Microsemi Corporation MXPLAD18KP15A
Part Number
MXPLAD18KP15A
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 24.4VC 738A PLAD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
In Stock 486 pcs
    26.56225/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXPLAD18KP15A
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)15V
Voltage - Breakdown (Min)16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)738A
Power - Peak Pulse18000W (18kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)