Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXPLAD18KP14A
Microsemi Corporation MXPLAD18KP14A
Part Number
MXPLAD18KP14A
Description
TVS DIODE 23.2VC 776A PLAD
Microsemi Corporation
In Stock 503 pcs
    26.56225/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXPLAD18KP14A
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)776A
Power - Peak Pulse18000W (18kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)