Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXPLAD15KP8.0A
Microsemi Corporation MXPLAD15KP8.0A
Part Number
MXPLAD15KP8.0A
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 8VWM 13.6VC PLAD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
In Stock 359 pcs
    37.22180/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXPLAD15KP8.0A
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8V
Voltage - Breakdown (Min)8.89V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp13.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1101A (1.101kA)
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)