Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXPLAD15KP45CA
Microsemi Corporation MXPLAD15KP45CA
Part Number
MXPLAD15KP45CA
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC PLAD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
In Stock 324 pcs
    39.91680/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXPLAD15KP45CA
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)207A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)