Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXLSMLJ8.5CAE3
Microsemi Corporation MXLSMLJ8.5CAE3
Part Number
MXLSMLJ8.5CAE3
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AB
Microsemi Corporation
    7.05925/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXLSMLJ8.5CAE3
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown (Min)9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)208.4A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)