Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXLSMLJ6.5CAE3
Microsemi Corporation MXLSMLJ6.5CAE3
Part Number
MXLSMLJ6.5CAE3
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AB
Microsemi Corporation
    7.05925/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXLSMLJ6.5CAE3
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.5V
Voltage - Breakdown (Min)7.22V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)267.9A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)