Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXLSMLG160CAE3
Microsemi Corporation MXLSMLG160CAE3
Part Number
MXLSMLG160CAE3
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO215AB
Microsemi Corporation
    7.23690/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part Number MXLSMLG160CAE3
Bidirectional Channels 1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 160V
Voltage - Breakdown (Min) 178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 11.6A
Power - Peak Pulse 3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency -
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)