Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXLSMCJ8.5CA
Microsemi Corporation MXLSMCJ8.5CA
Part Number
MXLSMCJ8.5CA
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AB
Microsemi Corporation
    5.74090/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXLSMCJ8.5CA
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown (Min)9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)104.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)