Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXLSMCJ33CAE3
Microsemi Corporation MXLSMCJ33CAE3
Part Number
MXLSMCJ33CAE3
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AB
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
    5.74090/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXLSMCJ33CAE3
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)28.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)