Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXLSMCG160CA
Microsemi Corporation MXLSMCG160CA
Part Number
MXLSMCG160CA
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO215AB
Microsemi Corporation
    5.86245/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXLSMCG160CA
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)