Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXLSMBJ8.5CAE3
Microsemi Corporation MXLSMBJ8.5CAE3
Part Number
MXLSMBJ8.5CAE3
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AA
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
    5.40430/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXLSMBJ8.5CAE3
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown (Min)9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)41.7A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)