Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXLSMBG160CAE3
Microsemi Corporation MXLSMBG160CAE3
Part Number
MXLSMBG160CAE3
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 160VWM 259VC DO215AA
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
    5.17990/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXLSMBG160CAE3
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)160V
Voltage - Breakdown (Min)178V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp259V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.3A
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)