Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXLPLAD36KP75AE3
Microsemi Corporation MXLPLAD36KP75AE3
Part Number
MXLPLAD36KP75AE3
Description
TVS DIODE 121VC 298A PLAD
Microsemi Corporation
In Stock 472 pcs
    28.09950/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXLPLAD36KP75AE3
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)75V
Voltage - Breakdown (Min)83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)298A
Power - Peak Pulse36000W (36kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)