Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXLPLAD36KP64AE3
Microsemi Corporation MXLPLAD36KP64AE3
Part Number
MXLPLAD36KP64AE3
Description
TVS DIODE 103VC 350A PLAD
Microsemi Corporation
In Stock 460 pcs
    28.09950/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXLPLAD36KP64AE3
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64V
Voltage - Breakdown (Min)71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)350A
Power - Peak Pulse36000W (36kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)