Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXLPLAD36KP280AE3
Microsemi Corporation MXLPLAD36KP280AE3
Part Number
MXLPLAD36KP280AE3
Description
TVS DIODE 451VC 80A PLAD
Microsemi Corporation
In Stock 474 pcs
    28.09950/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXLPLAD36KP280AE3
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)280V
Voltage - Breakdown (Min)311V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp451V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)80A
Power - Peak Pulse36000W (36kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)