Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXLPLAD30KP36AE3
Microsemi Corporation MXLPLAD30KP36AE3
Part Number
MXLPLAD30KP36AE3
Description
TVS DIODE 36VWM 58.1VC PLAD
Microsemi Corporation
In Stock 421 pcs
    31.30050/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXLPLAD30KP36AE3
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36V
Voltage - Breakdown (Min)40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp58.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)516A
Power - Peak Pulse30000W (30kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)