Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXLPLAD18KP85AE3
Microsemi Corporation MXLPLAD18KP85AE3
Part Number
MXLPLAD18KP85AE3
Description
TVS DIODE 14.4VC 1.25KA PLAD
Microsemi Corporation
In Stock 609 pcs
    22.14000/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXLPLAD18KP85AE3
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown (Min)9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1250A (1.25kA)
Power - Peak Pulse18000W (18kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)