Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXLPLAD18KP64AE3
Microsemi Corporation MXLPLAD18KP64AE3
Part Number
MXLPLAD18KP64AE3
Description
TVS DIODE 103VC 175A PLAD
Microsemi Corporation
In Stock 607 pcs
    22.14000/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXLPLAD18KP64AE3
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64V
Voltage - Breakdown (Min)71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)175A
Power - Peak Pulse18000W (18kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)