Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXLPLAD15KP54A
Microsemi Corporation MXLPLAD15KP54A
Part Number
MXLPLAD15KP54A
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC PLAD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
In Stock 585 pcs
    23.13300/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXLPLAD15KP54A
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)171A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)