Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXLPLAD15KP45AE3
Microsemi Corporation MXLPLAD15KP45AE3
Part Number
MXLPLAD15KP45AE3
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC PLAD
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
In Stock 550 pcs
    23.13300/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXLPLAD15KP45AE3
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)207A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)