Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXLP5KE90CA
Microsemi Corporation MXLP5KE90CA
Part Number
MXLP5KE90CA
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO41
Product Parameter
Part NumberMXLP5KE90CA
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)90V
Voltage - Breakdown (Min)100V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp146V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3.4A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)