Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXLP5KE75CA
Microsemi Corporation MXLP5KE75CA
Part Number
MXLP5KE75CA
Description
TVS DIODE 75VWM 121VC DO41
Product Parameter
Part NumberMXLP5KE75CA
Part StatusLast Time Buy
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)75V
Voltage - Breakdown (Min)83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.1A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)