Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXLP5KE70CA
Microsemi Corporation MXLP5KE70CA
Part Number
MXLP5KE70CA
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC DO41
Product Parameter
Part NumberMXLP5KE70CA
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)4.4A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)