Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXLP5KE58CA
Microsemi Corporation MXLP5KE58CA
Part Number
MXLP5KE58CA
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO41
Product Parameter
Part NumberMXLP5KE58CA
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58V
Voltage - Breakdown (Min)64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp93.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)5.3A
Power - Peak Pulse500W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)