Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXLP5KE30CA
Microsemi Corporation MXLP5KE30CA
Part Number
MXLP5KE30CA
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO41
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
Product Parameter
Part NumberMXLP5KE30CA
Part StatusLast Time Buy
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)30V
Voltage - Breakdown (Min)33.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)10.3A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)