Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXLP5KE14A
Microsemi Corporation MXLP5KE14A
Part Number
MXLP5KE14A
Description
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO41
Product Parameter
Part NumberMXLP5KE14A
Part StatusLast Time Buy
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp23.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)21.5A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)