Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXLP5KE130A
Microsemi Corporation MXLP5KE130A
Part Number
MXLP5KE130A
Description
TVS DIODE 130VWM 209VC DO41
Product Parameter
Part NumberMXLP5KE130A
Part StatusLast Time Buy
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)130V
Voltage - Breakdown (Min)144V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp209V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.4A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)