Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXLCE64A
Microsemi Corporation MXLCE64A
Part Number
MXLCE64A
Description
TVS DIODE 64VWM 103VC CASE1
Microsemi Corporation
    11.47080/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMXLCE64A
Part StatusActive
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64V
Voltage - Breakdown (Min)71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)14.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency90pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)