Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXLCE45A
Microsemi Corporation MXLCE45A
Part Number
MXLCE45A
Description
TVS DIODE 45VWM 72.7VC CASE1
Product Parameter
Part NumberMXLCE45A
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45V
Voltage - Breakdown (Min)50V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp72.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)20.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency100pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)