Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXLCE40A
Microsemi Corporation MXLCE40A
Part Number
MXLCE40A
Description
TVS DIODE 40VWM 64.5VC CASE1
Product Parameter
Part NumberMXLCE40A
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)40V
Voltage - Breakdown (Min)44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp64.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)23.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency100pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)