Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MXLCE22A
Microsemi Corporation MXLCE22A
Part Number
MXLCE22A
Description
TVS DIODE 22VWM 35.5VC CASE1
Product Parameter
Part NumberMXLCE22A
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)22V
Voltage - Breakdown (Min)24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp35.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)42A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency100pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)