Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MX5KP70A
Microsemi Corporation MX5KP70A
Part Number
MX5KP70A
Description
TVS DIODE 70VWM 113VC CASE5A
Microsemi Corporation
In Stock 751 pcs
Product Parameter
Part NumberMX5KP70A
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)44A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AR, Axial
Supplier Device PackageCase 5A (DO-204AR)