Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MX5KP64A
Microsemi Corporation MX5KP64A
Part Number
MX5KP64A
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 64VWM 103VC CASE5A
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
In Stock 775 pcs
    17.05845/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMX5KP64A
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)64V
Voltage - Breakdown (Min)71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)49A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AR, Axial
Supplier Device PackageCase 5A (DO-204AR)