Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MX5KP54CA
Microsemi Corporation MX5KP54CA
Part Number
MX5KP54CA
Description
TVS DIODE 54VWM 87.1VC CASE5A
Microsemi Corporation
In Stock 764 pcs
    17.10225/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMX5KP54CA
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)57A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AR, Axial
Supplier Device PackageCase 5A (DO-204AR)