Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MX5KP51AE3
Microsemi Corporation MX5KP51AE3
Part Number
MX5KP51AE3
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 51VWM 82.4VC CASE5A
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
In Stock 760 pcs
    17.05845/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMX5KP51AE3
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)51V
Voltage - Breakdown (Min)56.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp82.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)61A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AR, Axial
Supplier Device PackageCase 5A (DO-204AR)