Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MX15KP54A
Microsemi Corporation MX15KP54A
Part Number
MX15KP54A
Description
TVS DIODE 54VWM 87.5VC CASE5A
Microsemi Corporation
In Stock 489 pcs
    27.69265/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMX15KP54A
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)171A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AR, Axial
Supplier Device PackageCase 5A (DO-204AR)