Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MX15KP22AE3
Microsemi Corporation MX15KP22AE3
Part Number
MX15KP22AE3
Manufacturer
Microsemi Corporation
Description
TVS DIODE 22VWM 37.1VC CASE5A
Lead Free Status / RoHS Status
Lead free / RoHS Compliant
Family
TVS - Diodes
Microsemi Corporation
In Stock 558 pcs
    24.06525/pcs
  • 100 pcs
Product Parameter
Part NumberMX15KP22AE3
Part StatusActive
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)22V
Voltage - Breakdown (Min)24.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp37.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)404A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-204AR, Axial
Supplier Device PackageCase 5A (DO-204AR)