Home Product Index Circuit Protection TVS - Diodes MSMLJ7.5CAE3
Microsemi Corporation MSMLJ7.5CAE3
Part Number
MSMLJ7.5CAE3
Description
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC DO214AB
Product Parameter
Part NumberMSMLJ7.5CAE3
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.5V
Voltage - Breakdown (Min)8.33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)232.6A
Power - Peak Pulse3000W (3kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)